• امروز : دوشنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 27 May - 2024

اخبار ویژه

13

بازار اول کالاهای صادراتی ایران کدام است؟

  • کد خبر : 622
  • 01 آذر 1402 - 16:25
بازار اول کالاهای صادراتی ایران کدام است؟
بیشترین سهم صادرات کشور مربوط به پتروشیمی و میعانات گازی است. براساس آمارهای منتشره، حدود ۸۸.۱ درصد کل صادرات غیرنفتی کشور، به ده کشور انجام شده که سه کشور چین، عراق و امارات متحده عربی در صدر این جدول قرار دارند.

براساس آمارهای منتشره، حدود ۸۸.۱ درصد کل صادرات غیرنفتی کشور، به ده کشور انجام شده که سه کشور چین، عراق و امارات متحده عربی در صدر این جدول قرار دارند.

همچنین بیشترین سهم این صادرات مربوط به پتروشیمی و میعانات گازی است. بررسی قیمت متانول، به عنوان یکی از اقلام مهم صادراتی پتروشیمی کشور، در بازار‌های جهانی حاکی از آن است که قیمت این محصول پتروشیمی در ابتدای سال ۱۴۰۲ (Mar ۲۱، ۲۰۲۳) برابر ۲۴۴۳٫۰ یوان چین به ازای هر تن بوده که در ۲۲ خرداد (Jun ۱۲، ۲۰۲۳) به رقم ۲۰۲۸٫۵ یوان (معادل ۱۷٫۰ درصد کاهش) کاهش یافته است.
هرچند شاخص مزبور با یک روند افزایشی در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ تا پایان شهریور سال ۱۴۰۲ (sep ۲۲، ۲۰۲۳) به رقم ۲۵۴۷٫۴ یوان چین به ازای هر تن (معادل ۲۵٫۶ درصد افزایش) رسیده است که در مجموع تغییرات مزبور باعث شده تا قیمت این محصول در پایان شهریور نسبت به ابتدای سال ۱۴۰۲ معادل ۴٫۳ درصد رشد داشته باشد.

در این ارتباط لازم به اشاره است که بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ به میزان ۴٫۸ میلیون تن متانول به ارزش حدودی ۱٫۰۳ میلیارد دلار به خارج از کشور صادر شده که در مقایسه با رقم مشابه سال ۱۴۰۱ به لحاظ وزنی معادل ۰٫۸ درصد افزایش و از نظر ارزشی به میزان ۲۲٫۱ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ بنابراین، ارزش هر تن متانول صادر شده در شش ماهه سال ۱۴۰۲ معادل ۲۸۲٫۵ دلار در هر تن بوده که نسبت به رقم مشابه سال قبل ۲۲٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

لینک کوتاه : http://espiran.net/?p=622
  • دیدگاه‌ها برای بازار اول کالاهای صادراتی ایران کدام است؟ بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.